Co je to HHC? Jaká má účinky a původ?
Bylina konopí patří mezi jednu z nejsložitějších rostlin na světě. I když je známá pro své silné psychoaktivní účinky, konzumace produktů vyrobených z konopí má nespočet dalších výhod.
Vysoce účinné rostliny cannabis sativa mají ve své chemické struktuře mnoho různých kanabinoidů, mezi nimiž najdete THC, CBD, HHC atd. V tomto článku se dozvíte více konkrétně o HHC. Jaké jsou jeho skutečné účinky a jaké produkty HHC existují? Je silnější než THC? Čtěte dále a zjistíte, zda je používání produktů s HHC tou správnou volbou pro vaši cestu. HHC se u nás proslavili také ve formě gumových medvídků, což mělo mnoho problémů.
Co je to HHC?
Hexahydrocannabinol, známější pod zkratkou HHC, představuje polosyntetický kanabinoid objevený před mnoha desítkami let, ale svou stále větší popularitu si získává až díky moderním chemickým metodám. Jeho charakter, právní postavení, původ, dostupné formy a zejména účinky si proto zaslouží důkladnější analýzu.
HHC se našel v rostlině konopí a získává si pozornost pro své potenciálně intenzivní psychoaktivní a podporující účinky v rychle se rozvíjejícím průmyslu konopí.
Kde se vzal HHC?
Hexahydrokanabinol byl poprvé syntetizován v rostlině konopí ve 20. letech americkým chemikem Rogerem Adamsem. Strukturou a účinky se podobá THC (hlavní psychoaktivní složka konopí), ale vzniká přidáním vodíku do THC, tedy procesem známým jako hydrogenace. Podobně jej lze získat i z CBD.
HHC se často označuje jako polosyntetický kanabinoid, protože ačkoliv se přirozeně vyskytuje v konopí, jeho přítomnost se nachází pouze ve stopových množstvích. Výroba HHC tedy vyžaduje chemický zásah v podobě již zmíněné hydrogenace. Proto se nedá říct, že je čistě přírodní.
Je HHC legální?
Právní postavení HHC v Evropě je složité a v jednotlivých zemích se odlišuje. Nejčastěji vyskytuje v „šedé zóně“. Některé státy ho zcela zákázaly, nicméně to vede pouze k přechodu na černý trh, a navíc se na trhu neustále objevují další polosyntetické kanabinoidy. Například ve Francii, která před šesti měsíci zakázala hexahydrokanabinol, se vyskytly ještě silnější látky, jako THC-P atd.
Česká republika se v tomto ohledu snaží jít zlatou střední cestou a přijít s přísnou legislativou, která by udržela produkty HHC na trhu, ale zároveň zabránila jejich šíření mezi nezletilé.
❗Aktuální informace 2025: Vláda ČR rozhodla o zařazení HHC na seznam zakázaných látek! Spolu s THC-P a HHC-O míří na černou listinu. Zákaz by měl dočasně platit do 1. ledna 2025. HHC je látka, která má i v samotném USA rozporuplné náhledy na věc, což ukazuje i mapa s různými přístupy k HHC.
HHC a jeho účinky
Uživatelé uvádějí, že účinky HHC se podobají účinkům THC. Jedná se například o pocity relaxace, euforie a změněného vnímání. Hexahydrokanabinol se však obecně považuje za méně účinnou látku ve srovnání s THC. Intenzita a trvání účinků se však může lišit v závislosti na individuálním metabolismu a konzumovaném množství.
Vzhledem k tomu, že individuální reakce na HHC se mohou lišit, doporučuje se s ním nakládat opatrně, zejména vzhledem k omezenému výzkumu jeho dlouhodobých účinků.
Dlouhodobé účinky HHC
Výzkum dlouhodobých účinků HHC se stále nachází v rané fázi. Protože se jedná o relativně novou sloučeninu, dostupné studie o účincích dlouhodobého užívání buď ještě ani neexistují, nebo jsou velmi omezené.
Dalším problematickým bodem značí skutečnost, že v šedé zóně nikdo nekontroluje obsah produktů, případné zbytky různých rozpouštědel, těžké kovy a další potenciálně zdraví ohrožující látky. Pokud používáte hexahydrokanabinol, snažte se nakupovat pouze ze zdrojů, kterým 100% důvěřujete, abyste měli co největší jistotu, že produkty HHC tyto nežádoucí látky neobsahují.
První výzkumy na buňkách a zvířatech, které naznačují, že HHC, stejně jako jiné přírodní kanabinoidy, může mít potenciální zdravotní přínosy. Avšak i v této oblasti nás ještě několik let dělí od prvních relevantních výsledků klinických studií.
Potenciální přínosy HHC
Předběžné zprávy a neoficiální důkazy naznačují, že HHC může mít několik terapeutických účinků:
- Podpora klidnějšího spánku: HHC může podpořit klidnější a kvalitnější spánek navozením relaxace a snížením úzkosti.
- Pomocník v boji proti depresi: Psychoaktivní účinky HHC mohou vyvolávat pocity euforie a pohody, což může dočasně ulevit od příznaků deprese. K úplnému pochopení jeho vlivu na depresi a duševní zdraví je však zapotřebí dalšího výzkumu. A také neřeší příčinu deprese.
- Pomoc při stresu a úzkosti: Vazbou na kanabinoidní receptory v mozku může HHC vyvolat uklidňující účinky a pomoci uživatelům cítit se uvolněněji a méně úzkostně.
- Stimulace chuti k jídlu: Stejně jako THC může i HHC stimulovat chuť k jídlu, což může být prospěšné pro ty, kteří se potýkají se ztrátou chuti k jídlu. Uživatelé po konzumaci HHC hlásili zvýšený hlad a větší požitek z jídla. Opět ale neřeší příčinu nechutenství.
- Neuroprotektivní účinky: HHC může mít neuroprotektivní vlastnosti, což znamená, že by mohl pomáhat chránit nervové buňky před poškozením nebo degenerací. Ovšem potvrzení účinnosti HHC v této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu.
Možná rizika užívání HHC
Přestože HHC slibuje různé výhody, nese s sebou také potenciální rizika. Ta mohou zahrnovat nežádoucí účinky, jako jsou závratě, sucho v ústech, zarudlé oči a zhoršená motorika.
Existuje také možnost závažnějších nežádoucích účinků při vyšších dávkách nebo dlouhodobém užívání, zejména pokud se užívá bez lékařského dohledu.
Stejně jako ke každému kanabinoidu by uživatelé měli k HHC přistupovat s opatrností a uvědomovat si jeho psychoaktivní povahu.
Produkty HHC na trhu
Produkty obsahující HHC se na trhu stále vyskytují v různých podobách. Jedná se například o krémy, tinktury, HHC pera a náplně i poživatiny. Produkty HHC se často na trh uvádějí alternativa k THC.
HHC VS. THC
Už bylo zmíněno, že HHC a THC jsou si v mnoha ohledech podobné, ale i přesto existují klíčové rozdíly.
HHC představuje hydrogenované THC, díky čemuž je stabilnější a méně náchylné k degradaci. Oba kanabinoidy mají psychoaktivní účinky, ale HHC se často popisuje jako látka s poněkud odlišným, možná mírnějším opojením. HHC má tedy také delší trvanlivost.
HHC představuje zajímavou látku nacházející se na rozhraní mezi přírodními a syntetickými kanabinoidy. Vyrábí se hydrogenací, což znamená, že jeho výroba vyžaduje lidský zásah. Nabízí však potenciální benefity, ale má i svá rizika.
Právní status HHC v Evropě se neustále mění, a proto je třeba sledovat jeho vývoj ve specifické lokalitě případného užívání a pořizování.
Se stále větším zájmem o HHC roste i potřeba komplexního výzkumu, zejména s ohledem na dlouhodobé účinky na zdraví. Potenciální uživatelé by proto měli k HHC přistupovat s maximální opatrností a dbát na místní legislativu.
A pokud to místní legislativa dovoluje (což momentálně u nás v ČR ne), v případě zájmu o užívání se také vždy raději poraďte s lékařem. Stejně tak vám může poradit, když toužíte vyzkoušet i jiné látky, jako například bílý a zelený kratom.
A pokud vás trápí nějaké kožní problémy nebo bolesti kloubů či svalů, vyzkoušejte domácí konopnou mast. Ta by vám mohla pomoci a ulevit vám od těchto potíží.