Kanna: Úžasné účinky a dávkování
Kanna představuje malou rostlinku, která je pro své hluboké účinky známá již po staletí. Pokud jste však o ní dosud ještě neslyšeli, určitě byste to měli napravit. Jedná se totiž o zajímavou rostlinnou látku, která může přinést různé benefity pro vaše zdraví.
Co je kanna?
Vědecky známý jako Sceletium Tortuosum, kanna ve skutečnosti představuje původní jihoafrický sukulentní keř. Rostlina se po staletí používala jak z mnoha terapeutických důvodů, tak ale také proto, že ve vysokých dávkách může vyvolat pocit euforie.
Její účinky způsobuje chemické složení kanny. Obsahuje cenné alkaloidy, které udržují delší dobu serotonin v mozku, pomáhají zvýšit tělesnou energii a aktivovat určité molekuly pro dobrý pocit, jako je dopamin.
S tolika mechanismy působení se kanna v moderní době používá z mnoha důvodů. Zatímco někteří vyhledávají tuto rostlinu čistě pro její euforické účinky, další vlivy kanny (ty nejžádanější) se využívají spíše pro terapeutické účely.
Historie kanny
Kanna pochází z vyprahlé oblasti známé jako Karoo v jihozápadní Africe. Zjistilo se, že domorodé národy lovců a sběračů v Jižní Africe používaly kannu jako bylinný lék a přírodní posilovač nálady.
Slovo „kanna“ se překládá jako „něco ke žvýkání“ a domorodí lidé rostlinu často žvýkali, aby podpořili svou vnitřní pohodu. Některé tehdejší kmeny cestovaly dlouhé vzdálenosti pěšky za lovem a přitom žvýkali fermentovanou kannu, aby si ulevily od žízně, nepohodlí a únavy.
Rostlina sdílí svou přezdívku s antilopou losí, také známou jako kanna. Pro khoisanské křováky Eland představoval prostředníka do duchovního světa a hrál zásadní roli magického spojence v obřadech kanna.
Mírně psychedelické účinky Kanny, podporované půstem, bubnováním a společnými tanci, sloužily jako brána ke stavům transu a ke zvýšenému vědomí během rituálů a ceremonií.
Chemické složení
Kanna je bohatá na alkaloidy a organické sloučeniny obsahující dusík nacházející se v rostlinách, které mají širokou škálu kognitivních účinků. Celkově se jim říká mesembrinové alkaloidy, z nichž hlavní sloučeniny v kanně zastupují mesembrin a mesembrenon. Tyto alkaloidy spolupracují synergicky a vytvářejí účinky rostliny zvyšující náladu.
- Mesembrin značí hlavní psychoaktivní molekulu v kanně. Působí jako inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), který udržuje serotonin v mozku déle. Tato akce poskytuje účinky pro zvednutí nálady, podobně jako mnoho konvenčních antidepresiv. Mesembrin také inhibuje (blokuje) enzym fosfodiesterázu-4 (PDE4) , který má neuroprotektivní a protizánětlivé účinky.
- Mesembrenon je druhou nejběžnější bioaktivní sloučeninou v kanně. Funguje jako inhibitor SSRI a PDE4. Blokováním PDE4 může mesembrenon pomoci snížit zánět. Preklinický výzkum naznačuje, že může mít také antioxidační, neuroprotektivní a náladu zlepšující účinky.
Synergie mezi mesembrinem a mesembrenonem kanně dodává náladu zlepšující a relaxační vlastnosti.
Kanna a její účinky
Tradiční použití kanny podporuje různé aspekty zdraví mozku, včetně uvolnění, dobré nálady a celkové duševní výkonnosti.
Účinky malých dávek kanny mohou poskytnout:
- pocity euforie a větší pohody,
- úlevu od úzkosti a stresu,
- zvýšené sebevědomí,
- omezení chuti k jídlu,
- více energie po celý den,
- lepší soustředěnost,
- meditativní klid umožňující hlubší zaměření na vnitřní myšlenky.
Mezi další možné účinky kanny patří její schopnost pomoci cítit se lépe s lidmi v okolním prostředí, což se hodí pro ty, kteří bojují se sociálními situacemi a úzkostmi plynoucími z nich.
Když užíváte správnou dávku kanny, můžete očekávat, že účinky budou relativně patrné, ale ne zcela zjevné. Nejspíš si ihned všimnete pocitu větší spokojenosti, menší úzkosti a o něco lépe se vám bude pokračovat ve svém běžném dni. Můžete také zjistit, že jste klidnější, uvolněnější a lépe vám jdou úkoly, na které se obvykle musíte důkladně soustředit. Někteří lidé zaznamenají jen náznak euforie, která se rovná jednoduše pocitu větší radosti než obvykle.
Co se stane, když zkonzumujete větší množství kanny?
S minimálními dostupnými studiemi se ukázalo, že kanna je relativně dobře snášena v dávkách až 6 mg na kilogram tělesné hmotnosti za den. Ve studiích na zvířatech byla toxicita související s léčbou hlášena při dávkách až 5 000 mg denně.
Nevolnost představuje jednu z nejčastějších problémů, na které si lidé stěžují, když si vezmou příliš mnoho kanny. Může se však objevit i u typické dávky, v tomto případě ji snižte. Při vyšší dávce můžete také pociťovat mírnou ospalost nebo se cítit jako „opilí“.
Největší riziko při užívání kanny nastává při míchání kanny s jinými drogami. Jako inhibitor zpětného vychytávání serotoninu může kanna nebezpečně interagovat s jinými látkami, zejména léky SSRI. Příliš mnoho serotoninu v nervovém systému může způsobit serotoninový syndrom (například třes, záškuby, úzkost, nespavost a zvýšenou srdeční frekvenci, v extrémních případech až záchvaty, delirium a kóma).
Pokud udržíte dávku v rozumném rozmezí, neměli byste pravděpodobně mít žádné nežádoucí účinky. Ovšem správné dávkování závisí na mnoha faktorech a není pro každého ve stejné výši. Vždy se doporučuje začít raději s nižší dávkou, a poté po malých krocích upravovat.
Praktické využití kanny
Důkazy ukazují, že kanna může poskytnout různé pozitivní účinky na zmírnění stresu a zdraví mozku. Má také potenciál zmírnit úzkost a depresi s méně vedlejšími účinky než farmaceutické léky, což jí dává možnost uplatnění v moderní psychoterapii. To však VŽDY musí dovolit místní legislativa a také lékař.
Kanna produkty
Domorodí lidé tradičně konzumovali kannu jako špetku rozemleté fermentované rostlinné hmoty, kterou drželi pod jazykem nebo žvýkali před jejím polknutím. To z toho důvodu, že kanna obsahuje kyselinu šťavelovou, která může způsobit podráždění a alergie. Fermentující kanna rozkládá kyselinu šťavelovou.
Dnes se již vyrábí různé extrakty, čaje a doplňky stravy pro snadnější požití. Užívání kanny pod jazykem prostřednictvím tinktury je biologicky nejdostupnější metodou. Některé obchody také nabízejí všelijaké tinktury a extrakty obsahující kannu a další rostlinná léčiva, jako třeba podpůrné rostlinné látky, aminokyseliny a další živiny.
Kanna je k dispozici také ve formě sušených bylin. Ty lze kombinovat třeba i s konopím nebo jinými účinnými doplňky pro navýšení benefitů.
Právní status a bezpečnost
Kanna je legální ve všech zemích, když se prodává jako bylinný přípravek založený na jeho tradičním použití.
Podle legislativy České republiky kanna nepatří ke schváleným výživovým doplňkům nebo potravinám. Prodává se tedy pouze ke sběratelským a studijním účelům. V žádném případě tedy u nás neslouží ke konzumaci samostatně ani ve směsi s jinými látkami.
Kanna představuje silnou rostlinu, která se pro své benefity využívala již v historii. Obsahuje unikátní sloučeniny zvané mesembrinové alkaloidy, které zvyšují zpětné vychytávání serotoninu. Podle legislativy ČR není kanna prášek schválený jako potravina nebo výživový doplněk a prodává se pouze k studijním a sběratelským účelům.
Můžete vyzkoušet třeba i nějaké adaptogeny, jako například reishi. Nejprve se však poraďte s odborníkem. Ten vám pomůže určit, zda je pro vaše zdravotní potřeby tou správnou volbou. Stejně tak to může být s bílým a zeleným kratomem.